გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი: მელანო წიწილაშვილი
პირადი ნომერი: 38001039003
საგანი:მათემატიკა
კლასი/საფეხური: საბაზო, მე-7
კლასი.
გაკვეთილის თემა: მოპირდაპირე რიცხვების შეკრება
გაკვეთილის მიზანი:
·
მოპირდაპირე რიცხვების ,შედარება,შეკრება.
·
მიღებული ცოდნის გამოყენება გამოთვლების დროს;
თემის
შესწავლის შემდეგ მოსწავლემ უნდა შეძლოს:
·
მოპირდაპირე რიცხვებიზე შეკრების შედარება,შეკრება;
·
მიღებული ცოდნის პრაქტიკულ სამუშაოში გამოყენება.
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:
Ø
გაკვეთილის თემა შეესაბამება
ეროვნული სასწავლო გეგმით საბაზო საფეხურისთვის გათვალისწინებულ სავალდებულო ლიტერატურას;
Ø
მიზანი თანხვედრაშია ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან და შეესაბამება
მე-7 კლასის მათემატიკის სტანდარტით განსაზღვრულ
მისაღწევ შედეგებს .
Ø
სასწავლო თემა
შეესაბამება მე-7 კლასის 2019-2020 სასწავლო წლის თემატურ-კალენდარული გეგმით განსაზღვრულ
პერიოდს.
N
|
აქტივობის მიზანი და
აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზებისფორმა/ფორმები
|
სასწავლორესურსები (დაასაბუთეთ
შინაარსობრივი რესურსების მიზანშეწონილობა სასწავლო მიზანთან მიმართებით)
|
დრო(წთ)
|
1
|
პირველი ფაზა: გამოწვევა
მიზნებისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები გაეცნობიან
გაკვეთილის მიზანს და შეფასების კრიტერიუმებს.
მასწავლებელი ესალმება
კლასს, აცნობს გაკვეთილის თემას მიზნებს და შეფასების კრიტერიუმებს.
სსსმ მოსწავლე ეცნობა
გაკვეთილის მიზანს და შეფასების კრიტერიუმს.
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი
|
შეფასების რუბრიკა.გაეცნობიან შეფასების კრიტერიუმებს.
|
2წთ
|
2
|
საშინაო დავალების შემოწმება
მიზანი: მოსწავლეთა დამოუკიდებელი მუშაობის
შემოწმება.
მასწავლებელი ერთ მოსწავლეს
აკითხებს დავალებას, მთელი კლასი ამოწმებს
პასუხებს.გადამოწმების მიზნით სხვა მოსწავლეს
სთხოვს ამოცანის პასუხის დასახელებას.არასწორ პასუხებს და გაუგებარ საკითხს მოსწავლეებს გაარჩევინებს დაფაზე.
მოწმდება სსსმ-ს დავალება.
|
კითხვა-პასუხი
სსსმ-ს ეძლევა განმავითარებელი შეფასება
გონებრივი იერიში
|
მთელი კლასი
მთელი კლასი
|
დაფა,ცარცი,სახელმძღვანელო.
ამაღლდება მოსწავლის მოტივაცია,პასუხისმგებლობის გრძნობა
და ცოდნის განმტკიცების ხარისხი.
ამაღლდება ცოდნის განმტკიცების ხარისხი.
|
2 წთ
3 წთ
|
3.
|
წინარეცოდნის
გააქტიურება
მიზანი: მოსწავლეები გაიხსენებენ გაკვეთილის
თემასთან დაკავშირებულ განვლილ მასალას.
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს, გაიხსენონ:
1.რას ეწოდება მთელი რიცხვები?
2.რას ეწოდება უარყოფითი რიცხვები?
3.გაიხსენონ მოდულის განმარტება.
4.გაიხსენონ უარყოფითი რიცხვების შედარების წესი.
|
||||
4.
|
მეორე ფაზა:მესიღრმისეული წვდომა
მიზანი: მოსწავლეები
გაეცნობიან შერეული რიცხვების გამოკლების წესს, როგორ გამოვაკლოთ მთელ რიცხვს
წილადი.
მასწავლებელი აწვდის მოსწავლეებს უარყოფითი რიცხვების
შეკრების წესებს,თუ როგორ უნდა დავუმატოთ უარყოფითი რიცხვები ,უარყოფით მთელ რიცხვს წილადი.პრაქტიკული მაგალითებით და
ამოცანებით უხსნის უარყოფითი რიცხვების შეკრების მნიშვნელობას.თემის უკეთ გაგების
მიზნით აჩვენებს წინასწარ მომზადებულ სლაიდს.
|
ვერბალური ახსნა
|
საერთო საკლასო
|
სახელმძღვანელო, დაფა,ცარცი.
მოკლედ მიწოდებული ტექსტი,თვალსაჩინოებადა პრაქტიკული
მაგალითები აღძრავს მოტივაციას .
|
|
5.
|
მიწოდებული
ინფორმაციის გააზრება- განმტკიცება
მიზანი:
.წინარე ცოდნა,სათანადო უნარ-ჩვევები გამოიყენოს ამოცანების
ამოხსნისას.
აქტივობა1.სასკოლო
სახელმძღვანელოზე მუშაობა
აღწერა-მასწავლებელი მოსწავლეებს სასკოლო სახელმძღვანელოში
უთითებს სამუშაოს. მოსწავლეს იძახებს დაფაზე.მოსწავლე ხსნის მაგალითს უარყოფითი რიცხვების შეკრებაზე,
საჭიროების შემთხვევაში დასახმარებლად უხმობს მოსწავლეს ჩხირების გამოყენებით.
აქტივობა
2.
აღწერა-მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს თაბახის ფურცლებს,სადაც
მოცემულია სავარჯიშო.მოსწავლეებმა დამოუკიდებლად
უნდა აღადგინონ გამოტოვებული უარყოფითი რიცხვები.აძლევს ინსტრუქციას,განუსაზღვრავს
დროს.მოსწავლეები ასრულებენ სავარჯიშოს,შემთხვევითი შერჩევის პრინციპის გამოყენებით
სავარჯიშოს ასრულებენ დაფაზე.
აქტივობა
3.
აღწერა-მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს ფორმატის ფურცელს,რომელზედაც მოცემულია მაგალითები უარყოფითი რიცხვების შეკრებაზე.განუსაზღვრავს
დროს.
მოსწავლეები მეწყვილესთან ერთად ასრულებენ სამუშაოს.მასწავლებელი
ერთი წყვილის ნამუშევარს იღებს ხელში და
ამოწმებს ყველა წყვილის პასუხს.არასწორი პასუხის შემთხვევაში მაგალითს გაარკვევენ
დაფაზე.
სსსმ
მოსწავლეს ეძლევა თემის შეასაბამისი ტესტი.მოსწავლე ასრულებს ტესტს.
აქტივობა
4.
აღწერა--მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს დაკეცილ ქაღალდებს,სადაც
მოცემულია განტოლებები უარყოფითი რიცხვების შეკრებაზე.სთხოვს,წაიკითხონ დავალება
ყურადღებით,შეასრულონ მეწყვილესთან ერთად.განუსაზღვრავს დროს.ურიგებს მათ ფლიფჩარტებს. მოსწავლეებს გადააქვთ დავალების პასუხი ფლიფჩარტზე,აკეთებენ
პრეზენტაციას.
დავალებას აძლევს სსსმ მოსწავლეს.სთხოვს,სამუშაო შეასრულოს
თაბახის ფურცელზე,შესრულებული დავალება წარუდგინოს მთელ კლასს.
|
განმავითარებელი შეფასება
განმავითარებელი,
განმავითარებელი,
სსსმ მოსწავლეს ეძლევა განმავითარებელი შეფასება.
განმავითარებელი
|
საერთო საკლასო
დამოუკიდებელი
წყვილები
ინდივიდუალური
წყვილი
|
სახელმძღვანელო,დაფა,ცარცი.
მოტივაციის ამაღლება,მიღებული ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენება
ფორმატის ფურცელი,
წინარე ცოდნის სწორად გამოყენება და ახალი მასალის
გააზრება
ფორმატის ფურცლები
მიღებული ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენება, წყვილში მუშაობის
უნარების განვითარება.
ფლიფჩარტი,მარკერი,ფორმატის ფურცლელი.
მიღებული ცოდნის განმტკიცება,ვერბალური და არავერბალური
კომუნიკაციის უნარის განმტკიცება.
|
4 წთ
4 წთ
5 წთ
9 წთ
|
6.
|
ჯგუფური
მუშაობის პრეზენტაცია:
მიზანი: მოსწავლეებმა
შეძლონ ვერბალური და არავერბალური კონტაქტი აუდიტორიასთან, გამოიყენონ ფლიფჩარტი,
სწორად შეძლონ მიცემული დავალების შესრულება და ახსნა თანაკლასელებისათვის.
მოსწავლეების
ჯგუფიდან ერთ-ერთი მოსწავლე მიდის დაფასთან,კითხულობს ჯგუფური მუშაობის დავალებას,აკრავს
ფლიჩარტს,განმარტავს დავალების მიზანს, ასრულებს დავალებას.
|
პრეზენტაცია
|
მოსწაველეების მიერ ფლიფჩრტის ქაღალდზე შესულებული
საპრეზენტაციო მასალა უადვილებთ ანალიზს , უკეთ შესძლებს ნამუშევარის ორგანიზებას.
|
3 წთ
|
|
7.
|
მიწოდებული ინფორმაციის გააზრება-განმტკიცება;
მიზანი : კითხვების საშუალებით დადგინდეს,
როგორ გაიგეს და დაიმახსოვრეს ახალი ინფორმაცია.
აღწერა: მასწავლებელი
დაუსვამს კითხვას:
1. როგორ მოვახდინოთ
უარყოფითი რიცხვების შეკრება?
2.როგორ შევკრიბოთ დადებითი
და უარყოფითი რიცხვები?
3.რომელი აქტივობა იყო მათთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი?
|
კითხვა -პასუხი
|
მთელი კლასი
|
ამ მეთოდით მოკლე დროში მოხდება აქტივობის მიზნის
მიღწევა.
მასწავლებელი არკვევს, როგორ გაიგეს მოსწავლეებმა
უარყოფითი რიცხვების შეკრების წესები,დადებითი და უარყოფითი რიცხვების შეკრების გზები.
|
3 წთ
|
8.
|
მესამე ფაზა: რეფლექსია
მიზანი:
გაკვეთილის შეჯამება, რა გაიგეს ამ კონკრეტული
გაკვეთილიდან?
მოსწავლეები პასუხობენ
კითხვას-რა პრაქტიკული მნიშვნელობა აქვს უარყოფითი რიცხვების შეკრების წესების ცოდნას?
რა ვიცოდით და რა გავიგეთ
ახალი ამ გაკვეთილზე უარყოფით რიცხვებზე?
|
ინდივიდუალური
|
3წთ
|
||
9.
|
საშინაო დავალება
საშინაო დავალებას ვაძლევ წინასწარ
დაწერილ თაბახის ფურცელზე სახელმძღვანელოს გვერდის და დავალების ნომრების მითითებით.დავალებას
ვაკრავ დაფის მარჯვენა კუთხეში. სსსმ მოსწავლეს
ეძლევა დავალება საშინაო დავალების რვეულში
ჩანიშვნით.
|
მთელი კლასი
|
ფორმატი,მარკერი
|
1 წთ
|
|
10.
|
შეფასება:
მოსწავლეები
ფასდებიან
განმსაზღვრელი
და
განმავითარებელი
შეფასებით.რუბრიკებს
იცნობენ
მოსწავლეებიც.
სსსმ მოსწავლე ფასდება მისთვის განკუთვნილი რუბრიკით.
|
ვერბალური
|
ინდივიდ/
შერჩევით
|
შეფასების
რუბრიკები,
ჩანაწერები. ამ რესურსებით გაადვილდება მოსწავლეთა
შეფასება.
|
2 წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი
შედეგები:
მათ. საბ.1.2.3.. მოსწავლეს
შეუძლია შეკრების ოპერაციების შესრულება დადებით და უარყოფით რიცხვებზე,მოქმედებების
შედეგის შეფასება;
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ
მოსწავლე:
·
სწორად
უთითებს ჩანაწერში დადებითი და უარყოფითი რიცხვების ნიშნებს;
·
ადარებს
მათ და კრებს
შეკრების ძირითადი თვისების გამოყენებით;
·
ხსნის განტოლებებს უარყოფითი რიცხვების
შეკრებაზე;
მათემატიკის გაკვეთილის შეფასების რუბრიკა
VII კლასი
კრიტერიუმი
|
9-10 ქულა
|
7-8 ქულა
|
5-6 ქულა
|
3-4 ქულა
|
1-2 ქულა
|
საშინაო დავალების შესრულება და დამოუკიდებელი მუშაობა
|
სისტემატიურად ასრულებს ყველა დავალებას,ყოველთვის მუშაობს დამოუკიდებელად.
|
სისტემატიურად ყველა დავალება შესრულებული აქვს,მაგრამ
მცირე უზუსტობით. მასწავლებლის მცირე ჩართულობის შემდეგ მუშაობს დამოუკიდებლად.
|
უმეტესად
დავალება შესრულებული აქვს ,ზოგიერთი არასწორია. დამოუკიდებელი მუშაობისას უშვებს
შეცდომებს.
|
უმეტესად
ასრულებს მარტივ დავალებებს,უჭირს დამოუკიდებელი მუშაობა
|
დავალების
შესრულებისას გამოთვლები მასიურად
არასწორია.ვერ ახერხებს დამოუკიდებელ მუშაობას.
|
გაკვეთილში ჩართულობა
|
ყოველთვის აქტიურია და მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს
ყველა აქტივობის შესრულებაში. ყოველთვის თანამშრომლობს თანატოლებთან, დამაჯერებლად
და არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას,ყოველთვის სწორად და შესაბამისად
იყენებს მათემატიკურ ტერმინებს,უსმენს სხვებს და გამოხატავს სხვისი აზრის პატივისცემას.
|
ყოველთვის მონაწილეობს საგაკვეთილო პროცესში,მაგრამ
უჭირს დამოუკიდებლად მსჯელობა. თანამშრომლობს თანატოლებთან,წყვილებში და ჯგუფური
მუშაობის დროს,უსმენს თანატოლებს,ხშირად სვამს ლოგიკურ და საინტერესო კითხვებს, ცდილობს,
გაითვალისწინოს სხვისი მოსაზრებები.
|
ხშირად მონაწილეობს საგაკვეთილო პროცესში და ცდილობს,არ
ჩამორჩეს თანატოლებს,ჯგუფური მუშაობის დროს ცდილობს საკუთარი აზრის დასაბუთებას,ნაკლებად
ითვალისწინებს სხვის აზრს,ზოგჯერ აცდის საუბარს თანატოლებს.
|
იშვიათად მონაწილეობს საკითხის განხილვაში,იშვიათად
თანამშრომლობს თანატოლებთან,უჭირს აზრის ჩამოყალიბება
|
თითქმის არ მონაწილეობს საკითხის განხილვაში,არ თანამშრომლობს
თანატოლებთან,არ აცდის საუბრის დასრულებას სხვას.
|
წყვილებში/ჯგუფებში მუშაობა
|
წყვილები/ჯგუფები აქტიურად არიან ჩართული მუშაობაში,მიყვებიან
ინსტრუქციას, დამოუკიდებლად პოულობენ ამოცანის გადაჭრის სწორ გზას,უსმენენ ერთმანეთის
აზრებს,აჯერებენ პასუხს,იცავენ დროის ლიმიტს
|
წყვილი/ჯგუფის ყველა წევრი ჩართულია მუშაობაში,პოულობენ
ამოცანის ამოხსნის გზებს დამოუკიდებლად ან ნაწილობრივ მასწავლებლის დახმარებით,უსმენენ
ერთმანეთს,მაგრამ ვერ თანხმდებიან,მცირედით აჭარბებენ დროს.
|
წყვილი/ჯგუფის უმრავლესობა ჩართულია მუშაობაში,პოულობენ
ამოცანის ამოხსნის გზებს,მაგრამ უშვებენ შეცდომებს,ნაწილობრივ მიყვებიან მასწავლებლის
ინსტრუქციას,ვერ ეტევიან დროში.
|
წყვილი/ჯგუფი არ არის ჩართული მუშაობაში,ვერ პოულობენ
ამოცანის ამოხსნის გზებს,არ იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
|
წყვილი/ჯგუფი არ მუშაობს ერთად,ვერ იაზრებენ ამოცანის
ამოხსნის გზებს,ვერ მიყვებიან მასწავლებლის ინსტრუქციებს.
|
პრეზენტაცია
|
საკითხის წარმოდგენისას მსჯელობა თანატოლებისთვის
ლოგიკურია,სწორად იყენებს მათემატიკურ ტერმინებს, ყველა საკითხს არგუმენტირებულად
ასაბუთებს,ამომწურავად პასუხობს შეკითხვებზე
|
საკითხის წარმოდგენისას მსჯელობა ლოგიკურია,მაგრამ
შეიმჩნევა მცირე ხარვეზი,სწორად,თუმცა გაუმართავად აყალიბებს წესებს.
|
საკითხის წარმოდგენისას მსჯელობა თანატოლებისათვის
ნაწილობრივ გასაგებია და განმარტებებს მოითხოვს,უჭირს კითხვებზე პასუხების გაცემა
|
საკითხის წარმოდგენისას მსჯელობა თანატოლებისათვის
არალოგიკურია და ბუნდოვანი, ვერ პასუხობს შეკითხვებს
|
საკითხის
წარმოდგენას და მსჯელიბას თემის ირგვლივ ვერ ახერხებს
|
ამოცანების გადაწყვეტა და გამოთვლების წარმოება
|
ამოცანა/ტესტი სწორად აქვს გადაწყვეტილი, გამოთვლები
სწორია, არჩეული აქვს გამოთვლების ოპტიმალური ხერხი
|
ამოცანა/ტესტი სწორად აქვს გადაწყვეტილი,გამოთვლები
ძირითადად სწორია,თუმცა შეიცავს ტექნიკური ხასიათის ხარვეზებს
|
ამოცანა /ტესტი ნაწილობრის სწორად აქვს გადაწყვეტილი
და გამოთვლების წარმოებაც ნაწილობრივ საწორია
|
იწყებს ამოცანის/ტესტის ამოხსნას,მაგრამ შეცდომით,ვერ აკეთებს სწორად
გამოთვლებს,ვერ იცავს გამოთვლების თანმიმდევრობას
|
ცდილობს,მაგრამ
ვერ ხსნის ამოცანას/ტესტს ,ვერ აწარმოებს გამოთვლებს,ვერ იცავს მოქმედებების თანმიმდევრობას
|
დროის ლიმიტის დაცვა
|
სწორად გამოიყენეს დრო, დაიცვეს დროის ლიმიტი
|
უმნიშვნელოდ გააცდინეს და მცირედით გადააჭარბეს დროს
|
ვერ ახერხებენ დროის ლიმიტის კონტროლს და აჭარბებენ
დროს
|
ვერ ეტევიან განსაზღვრულ დროში
|
დროის რეგლამენტი სრულიად დარღვეულია
|
სსსმ
მოსწავლის შეფასების
რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
9-10
|
5-6-7-8
|
1-2-3-4
|
გაკვეთილში აქტიური მონაწილეობა
|
მასწავლებლის მოთხოვნის შესაბამისად ყოველთვის ასრულებს
წერით და ზეპირ დავალებებს.
|
იშვიათად ასრულებს წერით და ზეპირ დავალებებს.
|
ვერ ასრულებს წერით და ზეპირ დავალებებს.
|
მაღალ დონეზე აქვს განვითარებული კომუნიკაციური უნარები:კითხვა-გაგება; მოსმენა-გაგება, ინტერაქცია, ზეპირი გამოსვლა,
წერითი კომუნიკაცია.
|
განვითარებულია კომუნიკაციური უნარები:კითხვა-გაგება; მოსმენა-გაგება,
|
არ აქვს განვითარებული კომუნიკაციური უნარები:კითხვა-გაგება; მოსმენა-გაგება,
|
|
შემოქმედებითია; თანამშრომლობს კლასელებთან.პატივს
ცემს და ითვალისწინებს სხვის აზრს. კრიტიკულად აზროვნებს,მოტივაცია ყოველთვის მაღალია
,ორგანიზებულია.
|
შემოქმედებითია; თანამშრომლობს კლასელებთან. თუმცა
ვერ ითვალისწინებს სხვის აზრს: მოტივაცია ხან მაღალია ხან დაბალი.
|
არ არის შემოქმედებითი; ვერ თანამშრომლობს კლასელებთან. ვერ ითვალისწინებს სხვის აზრს: მოტივაცია დაბალია.
|
|
ტექსტის/ამოცანის გაგება-გააზრება,ამოცანებზე და მაგალითებზე
მუშაობა
|
ამოიცნობს ტექსტის რომელ ნაწილში ეძებოს ძირითადი
ინფორმაცია,ამოცანის ამოხსნის დროს კარგად ახერხებს კვანძის გახსნას.
|
ამოიცნობს გარკვეულ ინფორმაციას ტექსტიდან,მასწავლებლის
და მეგობრების დახმარებით ახერხებს ამოცანის
ამოხსნას.
|
ვერ ახერხებს მონახოს საჭირო ინფორმაცია ტექსტში,ვერ
ხსნის ამოცანებს.
|
ხსნის განტოლებებს და გამოსახულებებს.
|
უჭირს განტოლებების და გამოსახულებების ამოხსნა.
|
ვერ ხსნის განტოლებებს და გამოსახულებებს.
|
|
აზრის გამომეტყველებით გადმოცემა და მსჯელობა
|
თანმიმდევრულად გადმოსცემს მოქმედებათა თანმიმდევრობას
|
მასწავლებლის დახმარებით გადმოსცემს მოქმედებათა თანმიმდევრობას
|
ვერ გადმოსცემს მოქმედებათა თანმიმდევრობას
|
აზრს აყალიბებს ნათლად და მკაფიოდ
|
აყალიბებს აზრს
|
ვერ აყალიბებს აზრს
|
|
პრეზენტაცია
|
კარგად ახერხებს აუდიტორიის დაინტერესებას და გამოირჩევა
ორიგინალურობით.
|
ნაწილობრივ ახერხებს აუდიტორიის დაინტერესებას.
|
ვერ ახერხებს აუდიტორიის წინაშე წარდგომას.
|
ჯგუფური მუშაობა
|
მუშაობს ჯგუფში
შეთანხმებულად. გამოთქვამს მოსაზრებებს და სხვის აზრსაც ისმენს.
თავს ართმევს დაკისრებულ მოვალეობას.
იცავს დროის ლიმიტს.
|
ცდილობს წვლილი შეიტანოს ჯგუფურ მუშაობაში. ინტერესდება
დასმული საკითხით.
ნაწილობრივ იცავს დროის ლიმიტს.
|
არ შეაქვს წვლილი ჯგუფურ მუშაობაში.
თავს ვერ ართმევს კრიტიკულ შეკითხვებს. ვერ იცავს
დროის ლიმიტს.
|
წყვილებში მუშაობა
|
მუშაობს მეწყვილესთან შეთანხმებულად, გამოთქვამს საკუთარ
აზრს. უსმენს მეწყვილეს და იზიარებს მის აზრს.
იცავს დროის ლიმიტს.
|
ცდილობს იმუშაოს მეწყვილესთან შეთანხმებულად.
ნაწილობრივ იცავს დროის ლიმიტს.
|
ვერ ახერხებს გაიზიაროს მეწყვილეს აზრი. ვერ იცავს
დროის ლიმიტს.
|
მელანო წიწილაშვილი
თარიღი: 23.10.2019 წ.
No comments:
Post a Comment